Ünlü Ceza Hukuku Uzmanı, Av.Kurtuluş Aybirdi ile çok özel röportaj

unlu-ceza-hukuku-uzmani-avkurtulus-aybirdi-ile-cok-ozel-roportaj

Türkiye'nin Ünlü ve Başarılı Hukukçularından, Ceza Hukuku Uzmanı, Av.Kurtuluş Aybirdi ile bir röportaj gerçekleştirdik.
11 Kasım 2016 Cuma 16:41

 Sanat, Spor ve Sinema camiasından da birçok ünlü ismin hukuk danışmanı ve Avukatı olan Kurtuluş Aybirdi'ye sorduk; 

Son zamanlarda şahsi Twitter ve Facebook hesabınızdan ve de katıldığınız Televizyon programları ve Gazetelere verdiğiniz röportajlarınızda, ciddi ve anlamlı bir mücadeleye girdiğinizi, ve mahkum haklarını ve de mahkum ailelerinin seslerini duyurmaya çalıştığınızı görüyoruz, Niçin böyle bir mücadeleye girdiniz Syn. Av.Kurtuluş Aybirdi?

 

Kurtuluş Aybirdi: Ben yaklaşık 14 yıllık meslek hayatımda herdaim savunmasız, masum, mazlum ve mağdur insanların yanında yer aldım, onların kısık seslerini bir çığlığa bir haykırışa çevirmeye çalıştım. Bundan sonra da bu hep böyle olacaktır. Bu konuda beni ciddi anlamda eleştirenler de oldu, ama ben Allahtan başkasına ne boyun eğerim ne de Allahtan başkasından çekinir korkarım. Şunu söyleyeyim haksız yere kim eleştiriyorsa arkamızdan değil yüreği yetiyorsa gelir yüzümüze konuşur, haksız eleştirenin alnını karışlarım. 

Evet ben mağdur olanın, zorda olanın, darda olanın, mazlum olanın yanında yer alacağım, bu hep böyle biline. Şuanda ben o mahkumların ve mahkum ailelerinin neler çektiğini ne acılar yaşadığını biliyorum, bir umut beklenti içindeler, bakın hiçkimse onların arkasında olmak istemiyor, ama ben onları bu yolda yalnız bırakmayacağım, nihayetinde onlar da bir can taşıyorlar ve onlara da hayata tutunmak için bir şans tanınmalı. 
 Evet mahkumların hataları olmuştur, yanlışları olmuştur, ancak birçoğu büyük bir pişmanlık içindedir, onları dışlamamalı ve onları topluma yeniden kazandırmalıyız, cezaevlerinde iftiraya uğrayarak, haksız yere, hapis yatan nice insanlar var, bunlara toplum olarak kucak açmak zorundayız. Ben her platformda, konuk olarak davet edildiğim her TV Programında o insanların sesi soluğu olmaya devam edeceğim ve tüm siyasi, bürokratik ve yargı çevremde de bunları dile getirmeye devam edeceğim. 

 

Syn.Av.Aybirdi tüm mahkumların mı haklarını savunacaksınız bir ayrım var mıdır?

 

Kurtuluş Aybirdi: Şunun önemle altını çizmek isterim, Darbe suçluları, Darbe girişiminde bulunanlar, onlara destek verenler, vatan hainleri, Ülkemize ve milletimize kast edenler, en ağır cezalar ile cezalandırılmalıdır, asla ve kat'a ben bunları savunmam ve bunların sesi olmam, yine Terör suçluları en ağır şekilde cezalandırılmalıdır, yine toplumda infial uyandıran suçları işleyenleri, tecavüz suçlularını vs kesinlikle savunmam ve destek de asla olmam. 

Biz diyoruz ki bu insanlar bir suç işlediler evet, bir hata yaptılar evet, ancak bunlara bir umut tanınmalı, hayata tutunmaları için bir şans tanınmalıdır. 

Bu sebeple en az 5 yıllık bir şartlı tahliye ve bir ceza indirimi olması gerekir, bu insanlara yeniden hayata tutunmaları için onları toplum olarak yeniden kazanmak için bir şans...

 

Syn.Aybirdi sizin gerek siyasilerden, gerek bürokratik çevrelerden ve gerekse de sanat ve spor camiasından birçok müvekkiliniz ve dostlarınız var, bu konuları onlarla da değerlendiriyor musunuz? Tepkileri nedir? 

 

Kurtuluş Aybirdi: Kesinlikle evet birçok dostumuzla bu konuları istişare ediyoruz, değerlendiriyoruz, açıkçası çok nadiren olumsuz bakanlar var, büyük çoğunluğu bu konuda bana destek oluyor ve takdir ediyorlar. 

 

Syn.Aybirdi, son zamanlarda sizi devamlı TV kanallarında, canlı yayın konuğu olarak görüyoruz Veya gazete röportajlarınızı okuyoruz, yoğun çalışma temponuz içinde zor olmuyor mu bunlara da vakit ayırmak?

 

Kurtuluş Aybirdi: Açıkçası zor oluyor benim için muhakkak, ancak tabi imkan buldukça müsait bulundukça bu tür davetlere icabet ediyorum konuk oluyorum, çok nadir bu davetleri geri çevirdiğim de oluyor, ama genelde katılmaya çalışıyorum. 

 

Son olarak şunu belirtmek isterim, ben bu insanların her daim haklarını savunmaya, onların sözcüsü olmaya ve seslerini duyurmaya devam edeceğim. 

 

Çok teşekkür ederiz, Syn. Aybirdi, değerli vaktinizi ayırıp bizleri aydınlattığınız için ve kırmadığınız için.

 


Haber okunma sayısı: 1744

PLAY CAST


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ