ÖMÜR GEDİK: ‘YEMEK HAZIRLAMAYA VAKTİM YOK!’

-omur-gedik-yemek-hazirlamaya-vaktim-yok

Farkındalık Stüdyosu tarafından organizasyonu yapılan USLA Akademi‘de gerçekleşen Best Fm canlı yayınında Yasemin Şefik’in bu hafta ki konukları dünyaca ünlü şef Murat Bozok ve gazeteci- yazar ve şarkıcı Ömür Gedik oldu.
03 Eylül 2017 Pazar 15:06

Farkındalık Stüdyosu tarafından organizasyonu yapılan USLA Akademi‘de gerçekleşen Best Fm canlı yayınında Yasemin Şefik’in bu hafta ki konukları dünyaca ünlü şef Murat Bozok ve gazeteci- yazar ve şarkıcı Ömür Gedik oldu.

 

Ömür Gedik, ailesinin yemek yapması yönünde baskı yaptığını ve bu baskıdan sonra bir gün yemek hazırlayıp rüştünü ispat ettiğini anlattı. Yoğun iş dünyası sebebiyle yemek hazırlamaya vakit bulamadığını mutfağa sadece dolaptan bir şeyler almaya girdiğini söyledi. Hamur işlerini de çok sevdiğini belirten Gedik, şekeri olduğu için uzak durduğunu vejeteryan olduğunu bu beslenme ile rahatladığını daha sakin, daha az sinirlenen biri olduğunu anlattı.

 Şefik’in vegan ve vejeteryan beslenmenin vücuda zararı olur mu? Nelere dikkat etmek lazım sorusuna ise Murat Bozok, insan vücudunda mutlaka protein ihtiyacı olduğu ve et ve süt ürünleri ile alınamıyorsa mutlaka baklagiller, tahıllar ve kinoa tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Et yemeyen Ömür Gedik, genel olarak unutkan bir yapısı olduğunu ama her şeyi hatırlayamam dedi. Yasemin Şefik aslında bunun mutluluğun formülü olduğunu söyledi.

 

Vejeteryan olmaya karar verdikten sonra beslenme konusunda zorlandığını rüyasında et, köfte, sucuk görmeye başladığını bazen hala gördüğünü söyledi. Çok zor bir karar verip uyguladıktan sonra vicdanen rahatladığını ve hayatının diğer alanlarında alacağı karar için kolaylık sağladığını belirtti.

 

USLA Akademi de yemek artıklarının ayrıştırılarak hayvan barınağına gönderildiğini öğrenince çok mutlu olan Gedik, bu konuyu gazetesine de taşıyacağını söyledi.

 

Murat Bozok, USLA Akademi’de bu konuda da eğitim verdiklerini özellikle belirtti.

 

Şefik’in ilk mutfağa ne zaman girdiniz sorusuna küçük yaştan beri meraklı olduğunu ve hazırladığını ama profesyonel olarak 20 yaşında girdiğini belirtti.

 

Gittiği restoranlarda artık yemekleri ne yaptıklarını mutlaka sorduğunu belirten Gedik, çalışanlarla birlikte gidip beslediğini bazen de artan yemekleri alıp eve gidene kadar kendisinin verdiğini de söyledi. Sadece sokak hayvanları için değil yardıma ihtiyacı olan insanlar için uygulanan askıda yemek gibi uygulamaları da çok doğru ve güzel bulduğunu belirtti.

 

Ömür Gedik, Murat Bozok’a neden hep şefler erkek diye sordu.

 

Bozok, USLA Akademi de katılımın %50’den fazlasının kadın olduğunu. Ancak çalışma hayatı olarak şeflik akşamları uzun mesai saati gerektirdiğini, hafta sonu, yılbaşı ve tatiller de çalışılınca ailenin temeli kadın için biraz zorlaştığını anlattı.

 

Şefik, Ömür Gedik’e film ve diziler de hayvanların kullanıldığı sahneleri nasıl buluyorsun sorusuna Gedik, teknolojinin geliştiğini ve hayvanları çekimlerde kullanılmasının gerekmediğini gerektiği durumlar da yurt dışında uygulanan sette veteriner ve gözlemci bulunmasının gerektiğini ancak bunun Türkiye’de uygulanmadığını üzüldüğünü anlattı.

 

Gelecek planlarını soran Yasemin Şefik’e Bozok, USLA Akademide eğitime devam edeceklerini Türk gastronomisinin Dünya mutfakları seviyesine gelmek için daha yolu olduğundan bahsetti. Ömür Gedik ise: Yeni bir şarkı hazırlığında olduğunu,konserlere devam edeceğini söyledi.


Haber okunma sayısı: 1208Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER