Ünlü Ceza Avukatı Kurtuluş Aybirdi uyarıyor

unlu-ceza-avukati-kurtulus-aybirdi-uyariyor

Gündemin nabzını yakından takip eden ve sürekli vatandaşa doğruları aktararak, yanlış yapmamaları için uyarılarda bulunan ünlü ceza Avukatı Kurtuluş Aybirdi yine çarpıcı açıklamalarda bulundu.
10 Ekim 2016 Pazartesi 12:04

Başarılı Avukat konuyla ilgili şu açıklamarı yaptı "Gerek Beyaz TV'de, gerek TV 360'ta katıldığım canlı yayınlarda ve gerekse de Kanal D'ye verdiğim röpörtajımda, özelikle şunları vurguladım. Sayın Başbakan'ımıza ve, Sayın Adalet Bakanımıza, Ceza Kanunumuzda ciddi anlamda ve köklü bir Reforma ihtiyaç var dedim. Özellikle de cezalardaki alt sınır ve üst sınır kavramlarının artık kaldırılması gerektiğini, suça uygulanacak cezaların somut, net ve belirli olması gerektiğini özellikle belirttim. Çünkü bu alt ve üst sınır kavramları karışıklığa neden oluyor ve adaletin tecellisine bence bir engeldir. Alt ve üst sınır kavramları oldukça, hakimlerin takdir yetkileri ve vicdani kanaatleri devreye giriyor. Bu da hukuki açıdan bana göre yanlıştır ve hukuka adalet sistemine güvenilirliği azaltır. 

Her suç için ceza kanunumuzda cezalar, net, somut, sarih, ve belirli olmalıdır. 
Bu olumsuz durumu, son günlerde gündemde olan Rüzgar Çetin davasında da gördük. Rüzgar Çetin'in işlediği suç bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek suçudur. Bu suçun cezası ceza kanunumuzda 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıdır, ve bilinçli taksirle işlendiği için ceza'da 1/3 ten 1/2 ye kadar artırım yapılacaktır. Rüzgar Çetin'e 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi ve tahliye edildi. Bakınız burada ciddi bir hukuki boşluk var. Mahkeme Başkan'ı karara muhalefet şerhi koyarak 15 yıl hapis talep etmiş idi, burada ki sorun işte cezanın alt ve üst sınırı kavramları ve de Hakimlerin takdir yetkisi ve vicdani kanaatlerinin devreye girmiş olmasıdır.

Şayet cezalar net, somut ve belirli olsa hakimlerin takdir yetkileri veya vicdani kanaatleri gibi kurumlara ihtiyaç kalmayacak, Kararlar net olacak. Böylece yasalar herkese adil, eşit ve objektif olarak uygulanabilecektir." diye konuştu.Kaynak: Av.Kurtuluş Aybirdi

Haber okunma sayısı: 2781

PLAY CAST


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ